Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska spółka holdingowa a fundacja rodzinna. Czy mogą działać razem?

07 czerwca 2024 | Biznes | Anita Pardej

Do fundacji rodzinnej można wnieść udziały w spółkach prawa handlowego, które mogą posłużyć do utworzenia struktury holdingowej. Czy takie wniesienie mienia będzie zwolnione z opodatkowania?

Od wejścia w życie ustawy o fundacji rodzinnej mija rok. Zainteresowanie jej tworzeniem przez polskie firmy rodzinne przerosło szacunki i oczekiwania ustawodawcy, a sama liczba zarejestrowanych fundacji rodzinnych zbliża się do pierwszego tysiąca.

Cele fundacji rodzinnej – mniej i bardziej oczywiste

Z ustawy o fundacji rodzinnej wynikają zasadnicze cele tworzenia fundacji rodzinnych, do których zalicza się gromadzenie, zabezpieczenie i zarządzanie mieniem oraz wypłatę świadczeń dla beneficjentów. Fundator określa w statucie szczegółowy cel fundacji rodzinnej. Walor fundacji rodzinnej poza zasadniczymi celami ustawowymi wynika z kombinacji zakresu mienia, które może zostać wniesione do fundacji rodzinnej oraz z zakresu dozwolonej działalności gospodarczej. Warto nadmienić, że pierwotnie zakładano, że fundacja rodzinna nie będzie uprawniona do jej prowadzenia, a jedynym mieniem jakie mogła posiadać miały być udziały i akcje w spółkach kapitałowych.

Co prawda, z uwagi na nie dość doskonałą konstrukcję regulacji dozwolonej działalności gospodarczej, o której traktuje art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej, pojawiają się po stronie fundatorów i zarządów wątpliwości interpretacyjne, np. co do możliwości uzyskiwania przychodów z tytułu uczestnictwa w zagranicznych spółkach, jednak i tutaj pojawią się interpretacje indywidualne na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12892

Wydanie: 12892

Spis treści
Zamów abonament