Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strach przed obcym

21 stycznia 1998 | Media, Internet | AS

PRASA

Duże koncerny prasowe przygotowują się do ofensywy na rynki lokalne

Strach przed obcym

A NDRZEJ STANKIEWICZ

Wielki kapitał prasowy, przede wszystkim zagraniczny, przejął już na polskim rynku gazet i czasopism właściwie wszystko, co było do przejęcia. Kiedy w ubiegłym roku liczba transakcji prasowych spadła ponaddwukrotnie, stało się jasne, że trzeba szukać nowych możliwości inwestowania. W ten sposób na biurkach speców od planowania w zagranicznych koncernach wydawniczych znalazły się najlepsze polskie pisma lokalne.

Miłe zagranicznego początki

Zmiany polityczne w naszym kraju i nowelizacja prawa prasowego w czerwcu 1989 roku spowodowały pojawienie się sporej grupy przedstawicieli dużych zachodnich wydawnictw prasowych chętnych do inwestowania w polskie gazety.

W marcu 1990 roku, kiedy parlament przyjął ustawę o likwidacji RSW "Prasa-Książka-Ruch", monopolisty na rynku prasowym, zainteresowanie kapitału zagranicznego polską prasą jeszcze bardziej wzrosło. Zdaniem doktora Zbigniewa Bajki, prasoznawcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zainteresowanie "spadkiem" po RSW było o tyle uzasadnione, że: po pierwsze -- liczba tytułów wystawionych na sprzedaż była bardzo duża, po drugie -- łatwiej było kupić i wydawać tytuły już na rynku zakotwiczone i mające własny krąg...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1288

Spis treści
Zamów abonament