Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Moda na "korki"

22 lutego 2000 | Kraj | NK AS

Rodzice uważają, że douczanie to konieczność

Moda na "korki"

Ponad 600 tys. uczniów skończy w tym roku szkołę podstawową. Na większość z nich czekają miejsca w szkołach średnich, jednak żeby się dostać do dobrego liceum, trzeba pokonać dwoje, troje chętnych. Rodzice, przede wszystkim w miastach, starają się pomóc swoim pociechom. Jeśli mają więcej pieniędzy, dają swym dzieciom korepetycje, jeśli mniej - wysyłają je na kursy.

Korepetycji udzielają przede wszystkim nauczyciele podstawówek, liceów i studenci. Najtańsi są ci ostatni, dlatego w miastach, w których są uczelnie, ceny są zazwyczaj niższe. Ponieważ nie jest możliwe odliczenie od podatku wydatków na korepetycje dla dzieci, kwitnie czarny rynek. Niewielu korepetytorów wystawia rachunki. W ogłoszeniach można ich poznać po tym, że mają wyższe ceny.

Rodzice pod presją

- Uczniowie bardzo często korzystają z korepetycji przed egzaminami wstępnymi, zwłaszcza z matematyki - uważa Maryla Linowska, nauczycielka we wrocławskiej szkole podstawowej nr 45. Jej zdaniem wpływ na to ma formuła egzaminów wstępnych z obu przedmiotów. - Egzamin z matematyki obejmuje bardzo obszerny materiał, z całej szkoły podstawowej, którego nauczyciele nie są w stanie powtórzyć - mówi Linowska.

- Rodzice są pod presją dzieci i rynek się nakręca -...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1942

Spis treści

Listy

Zamów abonament