Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Awantury w małym dworku

16 sierpnia 2000 | Publicystyka, Opinie | MM PR
źródło: Nieznane

Awantury w małym dworku

Na wiekowych ścianach dworku pojawiły się pęknięcia i grzyb. Rynny przeciekają, w parku walają się śmieci. W stawie zamiast wody jest gęsta zielona maź. W pałacyku zaczyna cuchnąć. FOT. PIOTR KOWALCZYK

MICHAŁ MAJEWSKI, PAWEŁ RESZKA

Pałacyk w Pęcicach nie ma szczęścia. Budował go mason, któremu rozwiązano lożę. Przed wojną mieszkali tu politycy i malarze - ludzie porządni, lecz bez głowy do interesów. W PRL był tu szpital psychiatryczny i "ośrodek libacyjno-zapoznawczy" dla prominentów. Potem był Stan Tymiński i Art B.

Ostatnio na wiekowych ścianach pojawiły się pęknięcia i grzyb. Widać, że pałacykowi brakuje prawdziwego właściciela.

Dworek jest miejscem szczególnym. Położony blisko Warszawy, otoczony parkiem z pięknym stawem, na którego środku jest wysepka.

1914 - Zeppelin zwiadowczy

Jesień. Nad dworem fruwa zwiadowczy zeppelin, furkoczą dwa aeroplany, granaty miotane przez artylerię pękają nad stawem, kule przez okna wpadają jak muchy. Trzy razy do dworu wpadają wściekli saperzy niemieccy i potężnym młotem rozbijają nieczynny telefon. Niemcy są rozsierdzeni, ponieważ podejrzewają, że to Antoni Eustachy Marylski donosi nadzwyczaj celnie strzelającym Moskalom o miejscach stacjonowania ich wojska. Za trzecim razem, widząc bezsens rozbijania strzaskanego aparatu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2088

Spis treści

Regiony Polski - Opolskie

Media, Internet

Regiony Polski - Mazowieckie

Regiony Polski - Lubuskie

Zamów abonament