Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sieroty po „Solidarności”

06 września 2008 | Plus Minus

Nie będzie wielkiego filmu o „Solidarności”. Konkurs na scenariusz zakończył się klapą

Przewodniczący jury Krzysztof Zanussi powiedział: – Niedostatkiem niektórych prac był brak motywacji psychologicznej bohaterów lub niejasno przedstawione cele „Solidarności”. Okazało się po raz kolejny, że nie umiemy tworzyć dzieł o naszych sukcesach. Wolimy rozdrapywać rany, wspominać to, co nam się nie udało. Choć na żaden temat wielkie dzieło nie powstanie na zamówienie.

Nie zgadzam się z tym twierdzeniem. Na państwowe zamówienie powstawały arcydzieła, np. Kaplica Sykstyńska, filmy „Iwan Groźny” w ZSRR, „Triumf woli” w Trzeciej Rzeszy i wiele innych. Co łączy trzy wymienione a bardzo różne dzieła? Wyrażały pewien paradygmat, czyli panującą opinię, czym jest kolejno – chrześcijaństwo, państwowość rosyjska i nazizm. Michał Anioł, Sergiusz Eisenstein oraz Leni Riefenstahl uruchomili wyobraźnię...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8110

Spis treści

Przemysł w Polsce

Zamów abonament