Nie każdego dnia załoga spędza na stanowiskach pracy po osiem godzin
Gdy klient złożył większe zamówienie, możesz wydłużyć dopuszczalną normę godzin roboczych na dobę. W zamian za to skracasz dniówkę kiedy indziej lub wyznaczasz inne dni wolne od zajęć
Tzw. równoważne systemy czasu pracy wprowadza się przy nierównomiernym natężeniu pracy. Dzieje się tak, gdy występują okresy wytężonej pracy oraz zastoje bądź produkcja wymaga różnej intensyfikacji pracy. Przykładowo będzie tak u producenta zabawek czy słodyczy przed świętami Bożego Narodzenia.
Taki system pozwala przedłużać dobowy wymiar czasu pracy powyżej ośmiu godzin. Aby jednak zachować przeciętnie 40-godzinną normę tygodniową w okresie rozliczeniowym, trzeba zrównoważyć tę pracę w dłuższym wymiarze, skracając ją w inne dni robocze lub udzielając pracownikom większej liczby dni wolnych.
Kiedy wolno wprowadzić
Najczęściej stosowany jest system równoważnego czasu pracy z wydłużeniem do 12 godzin. Wprowadza się go, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją (art. 135 k.p.). Kodeks pracy nie rozstrzyga, w jakich branżach czy zawodach wolno wprowadzić taki system. Decyzja, czy rodzaj pracy bądź jej organizacja wymagają zastosowania równoważnego systemu, należy więc do pracodawcy. Przyjęcie tego rozwiązania nie może być jednak uzasadnione...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta