Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ustalać i rozliczać „powodziowe pensje”

06 października 2010 | Dobra firma | Renata Majewska
źródło: Rzeczpospolita

JAK OBLICZYĆ CZĘŚĆ MINIMALNEJ PŁACY

Firma wypłaca wynagrodzenia do 10 dnia następnego miesiąca. Jedna z osób zatrudnionych na pełnym etacie nie przychodziła do pracy z powodu powodzi od 14 do 31 maja 2010 r., czyli przez 12 dni roboczych.

Zarabia 3140 zł miesięcznie podstawowej płacy oraz zmienne premie w wysokości od 10 do 40 proc. tej ostatniej. Jest ona objęta równoważnym systemem czasu pracy, a w trakcie tej absencji powinna według harmonogramu przepracować 102 godziny, z czego po 8 godzin w dwa ostatnie dni powodziowej absencji w pracy, czyli 28 i 31 maja.

Uznaliśmy tę nieobecność w pracy za usprawiedliwioną, ale niepłatną i za maj 2010 r. uiściliśmy pracownicy na początku czerwca br. wynagrodzenie odpowiednio zmniejszone z tego tytułu, tzw. częściowe.

Czy prawidłowo?

W momencie wypłaty pensji za maj 2010 r., czyli na początku czerwca br., firma postąpiła prawidłowo. Według obowiązującego wówczas prawa niestawiennictwo w pracy w wyniku tegorocznych powodzi kwalifikowaliśmy do usprawiedliwionych nieobecności w pracy, choć nieodpłatnych (§ 1 i 16 rozporządzenia o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy - wszystkie akty prawne, patrz ramka str. 6).

Jednak od 9 lipca 2010 r. obowiązuje ustawa powodziowa, która takim absencjom nadała odpłatny charakter z mocą wsteczną. Nakazała ona wypłacić pracownikom, którzy nie byli w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8745

Spis treści
Zamów abonament