Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zawał serca po polsku

09 września 1996 | Nauka i Technika | ZW

Zawał serca po polsku

W ciągu kilku lat powinna znacząco z większyć się "wydolność" polskiej kardiologii interwencyjnej, dzięki czemu więcej pacjentów cierpiących na chorobę niedokrwienną serca będzie można poddać zwiększającym szansę ich przeżycia zabiegom i operacjom. Obecnie jesteśmy pod tym względem na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Jak powiedział podczas 59. Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prezes PTK Michał Tendera, takie zmiany muszą nastąpić, gdyż schorzenia serca długo jeszcze pozostaną głównym zabójcą Polaków, mimo nieznacznego spadku śmiertelności z tego powodu (o 4 proc. ) w ostatnich 5 latach.

Prof. Witold Rużyłło z Instytutu Kardiologii w Aninie przewiduje, że za dwa lata liczba koronografii serca zwiększy się ponad dwukrotnie: z 13 do ok. 30 tys. Zabieg ten jest podstawowym i najważniejszym badaniem diagnostycznym w chorobie wieńcowej. Pozwala najlepiej ustalić, jak duże jest zwężenie tętnic u chorego i jaką najlepiej wybrać metodę przywrócenia im drożności: plastykę naczyń czy założenie bypassów, które polegają na wszczepieniu naczynia pobranego np. z podudzia chorego.

Jutro będzie lepiej

Plastyka naczyń wieńcowych wykonywana jest tylko u 2 tys. chorych. Wprawdzie ich liczba zwiększyła się w ostatnich latach, ale potrzeby wciąż są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 855

Spis treści
Zamów abonament