Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skrócony w angażu okres rozstania jest nieważny od samego początku

30 czerwca 2011 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Nie ma sensu zapisywać w umowie o pracę, że wypowiedzenie wynosi miesiąc, jeśli kodeksowo to trzy miesiące. Dlaczego? Bo i tak trzeba będzie zastosować ten dłuższy

- Pracuję w firmie ponad trzy lata, mam umowę o pracę na czas nieokreślony, a w niej jest postanowienie o miesięcznym okresie wypowiedzenia. Chcę z niego skorzystać, bo zamierzam jak najszybciej przejść na nową posadę. Uważam, że postanowienie umowy obowiązuje, ponieważ w tej konkretnej sytuacji jest ono korzystniejsze dla pracownika. Czy mam rację? – pyta czytelnik.

Niestety, nie. Na podstawie art. 18 § 1 k.p. postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla podwładnego, niż określają to przepisy prawa pracy.

Te mniej korzystne są nieważne, zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy. O tym, czy dany zapis umowy jest mniej korzystny dla pracownika, decydują jednak czynniki obiektywne, a nie subiektywna ocena podwładnego.

Liczy się staż

Okres wypowiedzenia angażu na czas nieokreślony zależy od okresu zatrudnienia u pracodawcy i wynosi:

- dwa tygodnie, jeżeli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8966

Spis treści
Zamów abonament