Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwustronny kontrakt faktora i faktoranta

31 października 2011 | Prawo i praktyka | Piotr Kwiatkowski

Strony w umowie faktoringu ustalają, kto, kiedy i w jakim zakresie poinformuje dłużnika o dokonanej cesji wierzytelności będącej częścią umowy faktoringu

W kategoriach prawnych faktoring jest stosunkiem prawnym, w którym uczestniczą co najmniej trzy podmioty: faktor, przedsiębiorca (faktorant), który w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej zbywa towary lub świadczy usługi za odroczonym terminem płatności, oraz klienci faktoranta (dłużnicy).

Faktor nabywa w drodze cesji wierzytelności, czyli umowy cywilnoprawnej, która przenosi pomiędzy stronami prawo do wierzytelności od faktoranta roszczenie o zapłatę należności z różnych tytułów, zwłaszcza sprzedaży.

Mimo występowania w umowie faktoringu trzech podmiotów, jest to w rzeczywistości umowa dwustronna łącząca faktora z faktorantem. Dla dłużnika będącego tym trzecim podmiotem obojętne będzie, czy zapłaci za swoje zobowiązanie faktorowi czy faktorantowi (stronie, z którą jest związany umową, np. dostawy czy sprzedaży).

Wynika to z podstawowych zasad ochrony dłużnika przeciwko cesjonariuszowi zawartych w art. 513 k. c. Przepis ten stanowi, że dłużnikowi przysługują przeciwko nabywcy wierzytelności wszelkie zarzuty, które miał przeciwko zbywcy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9070

Wydanie: 9070

Spis treści

Nieruchomości w regionach

Zamów abonament