Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urząd odda to, co się mu nie należy

15 marca 2012 | Prawo | Paweł Rochowicz
źródło: Rzeczpospolita

Gdy podatnik uzna, że zapłacił fiskusowi za dużo, może skorzystać z procedur gwarantujących mu zwrot jego pieniędzy. W niektórych przypadkach dostanie nawet odsetki

Nie zawsze jest czas, by spokojnie wypełnić roczny PIT. Czasem to ważne zeznanie przygotowujemy w pośpiechu, a o błędy wtedy nietrudno. Może się okazać, że wyliczyliśmy podatek do zapłaty w zbyt dużej wysokości. Wysyłamy zeznanie, wpłacamy podatek, po czym... okazuje się, że zapłaciliśmy za dużo. Czy tych pieniędzy nie da się odzyskać?

Według ordynacji podatkowej, w takich przypadkach mamy do czynienia z tzw. nadpłatą podatku. To pojęcie dotyczy kwoty nadpłaconej lub nienależnie pobranej, także przez płatnika (np. zakład pracy, który zapłacił zbyt wysokie zaliczki na podatek).

Po rocznym PIT...

Najprostsza sytuacja ze zwrotem nadpłaty to jej wyliczenie w rocznym zeznaniu. Przykładowo, jeśli z obliczeń w PIT-37 (składany przez podatników nieprowadzących działalności gospodarczej) wyjdzie, że suma wpłaconych w ciągu roku podatkowego zaliczek przewyższa kwotę podatku do zapłaty, to nadwyżkę tę należy wpisać w pole 121 formularza PIT-37. To w zasadzie wystarczy, by rozpocząć zwykłą procedurę zwrotu. Nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9183

Wydanie: 9183

Spis treści
Zamów abonament