Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak liczyć proporcję VAT

08 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Jakub Makarewicz
źródło: Rzeczpospolita

Czy obrót z tytułu świadczenia usług bądź dostawy towarów opodatkowanych poza Polską trzeba uwzględnić przy ustalaniu rocznej proporcji sprzedaży? Według Naczelnego Sądu Administracyjnego odpowiedź powinna brzmieć: nie

Tymczasem praktyka jest inna, co może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami finansowymi dla firm.

Przypomnijmy, że NSA w  uchwale z 24 października 2011 r. (I FPS 9/10) orzekł, że czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie mogą wpłynąć na zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zastosowaniu art. 90 ust. 3 ustawy o VAT. Treść uchwały zdaje się potwierdzać literalną wykładnię przepisów, a zwłaszcza zasadność konsekwentnego odwoływania się do definicji ustawowych.

Kwota do odliczenia

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego, w  związku z czynnościami, co do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik może pomniejszyć kwotę VAT należnego o taką część kwoty VAT naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do  których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Proporcję, w myśl art. 90 ust. 3 ustawy o  VAT, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia, oraz czynności, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9252

Wydanie: 9252

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament