Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy pracodawcy wolno ustalać różne wysokości zarobków

14 września 2012 | Prawo i praktyka | Leszek Jaworski

Przy zapewnieniu równości pracowników w wynagradzaniu szczególne znaczenie ma art. 183c k.p. Wynika z niego, że podwładni mają prawo do jednakowej pensji za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości

W przepisie tym przyjęto szerokie rozumienie pojęcia wynagrodzenia. Obejmuje ono wszystkie jego składniki, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z wykonywanymi zadaniami, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej formie niż pieniężna. W szczególności zaliczają się do tego wszelkie odprawy (emerytalne, rentowe, w związku ze zwolnieniem z pracy), odszkodowania, świadczenia z zakładowego funduszu socjalnego oraz z zakładowych programów emerytalnych, także świadczenia realizowane w naturze (deputaty, użytkowanie samochodu, mieszkania).

Z zasady jednakowej płacy za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości odczytać można, jakie są dozwolone kryteria (przyczyny), które wpływają na odmienne kształtowanie pensji podwładnych. Ważne wskazówki, jak powinna być ona ustalana, daje też art. 78 § 1 k.p. Zgodnie z nim pensja ma odpowiadać w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniać ilość i jakość świadczonej pracy.

Sąd Najwyższy w wyroku z 7 kwietnia 2011 r. (I PK 232/10) podkreślił, że o dyskryminacji w wynagradzaniu możemy mówić dopiero wtedy, gdy płaca dostrzegalnie odbiega od zarobku innych osób wykonujących pracę jednakową lub pracę o jednakowej wartości.

Jednakowe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9335

Wydanie: 9335

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament