Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niekiedy szef ma prawo zatrzymać w pracy

12 października 2012 | Prawo i praktyka | Renata Majewska

Dłuższa niedyspozycja, nieprzewidziane potrzeby firmy, brak dokumentów potwierdzających prawo do urlopu szkoleniowego to przykładowe przyczyny odmowy jego udzielenia

Urlop szkoleniowy pracodawca daje na dni robocze zgodnie z rozkładem czasu pracy zatrudnionego. Fakt – wedle art. 1031 § 2 i art. 1032 § 1 k.p. urlop szkoleniowy przysługuje podwładnemu uczącemu się z inicjatywy bądź za zgodą pracodawcy, ale z drugiej strony pracodawca musi go udzielić (art. 1032 § 2 k.p.).

Wynika z tego, że ma on prawo wprowadzić w zakładzie własną procedurę ich przyznawania, ale koniecznie respektując główną regułę - zakaz ograniczania i odbierania zatrudnionemu prawa do tego urlopu.

W wewnętrznych przepisach (regulamin pracy, układ zbiorowy pracy, regulamin szkoleniowy) albo w samej umowie o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych wolno wprowadzić np.:

- tryb wnioskowy udzielania urlopów szkoleniowych,

- wymóg wystąpienia z podaniem o urlop z wyprzedzeniem np. trzydniowym,

- konieczność potwierdzania celu urlopu, m.in. zamiaru przystąpienia do odpowiedniego egzaminu, faktu uczęszczania na ostatni rok studiów.

Kontrowersje wzbudza też to, czy szef może w ogóle odmówić przyznania urlopu szkoleniowego albo odmówić udzielania go we wnioskowanym terminie. Eksperci uznają, że generalnie nie ma takich prerogatyw. Urlop szkoleniowy to prawo podmiotowe zatrudnionego edukującego się za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy. I choć zakład jest uprawniony do jego udzielania, to ta...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9359

Wydanie: 9359

Spis treści

Podróże

Zamów abonament