Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie skutki w VAT wywołuje wniesienie kaucji gwarancyjnej

21 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Agniaszka Pabiańska Paweł Barnik

Jednym ze sposobów ochrony zrealizowania umowy i zabezpieczenia roszczeń inwestora czy sprzedawcy jest uiszczenie przez jego kontrahenta odpowiedniej kwoty na zabezpieczenie wykonania przez niego świadczenia.

Mimo że instytucja ta nie została wprost uregulowana w przepisach kodeksu cywilnego, to jednak, z uwagi na jej zabezpieczający charakter, jest dość często stosowanym rozwiązaniem w obrocie gospodarczym. Występuje w szczególności w umowach najmu, dzierżawy oraz w umowach o wykonanie robót budowlanych.

Analiza znaczenia słownikowego wskazanego terminu prowadzi do przekonania, że „kaucja" to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania, będąca odszkodowaniem w razie niewywiązania się z zobowiązania przez wpłacającego.

Kaucja – co to jest?

Kaucja (łac. cautio – środek ostrożności, rozwaga) jest to pewna suma pieniędzy (ale także np. weksel czy zastaw), której zadaniem jest zabezpieczenie roszczeń w przypadku, gdy kontrahent (wpłacający) nie wywiązałby się lub wywiązał w sposób niedbały z wykonania umowy. Kaucja może być także wykorzystana na pokrycie strat wynikłych z realizacji umowy.

Oznacza to, że z chwilą należytego wykonania zobowiązania kaucja podlega zwrotowi. Jak natomiast wynika z ugruntowanego stanowiska organów podatkowych, otrzymanie kwoty pieniężnej tytułem kaucji gwarancyjnej nie jest czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Ale czy zawsze?

Zapłata i co dalej

W praktyce obrotu gospodarczego, w przypadku dokonania transakcji,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9392

Wydanie: 9392

Spis treści
Zamów abonament