Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Porozumienia trudne, ale konieczne

16 grudnia 1996 | Świat | DW

Porozumienia trudne, ale konieczne

Narzucenie ściślejszej dyscypliny finansowej, umożliwiające wprowadzenie unii walutowej, walka z przestępczością zorganizowaną, zwłaszcza z handlem narkotykami, oraz konkretne metody przeciwdziałania bezrobociu -- to główne tematy zakończonego w sobotę szczytu Unii Europejskiej w Dublinie. W większości zagadnień osiągnięto pełne porozumienie, co znalazło wyraz w deklaracji końcowej.

Irlandczycy przedstawiają to spotkanie szefów rządów Unii Europejskiej jako sukces swej dyplomacji. Jej definicja wypisana jest na kartkach pocztowych sprzedawanych w sklepie z upominkami w centrum konferencyjnym: "Irlandzka dyplomacja polega na tym, aby powiedzieć komuś <<idź do diabła>> w taki sposób, żeby dana osoba nie mogła się tego doczekać. "

Porozumienie po 20 godzinach rozmów

Uczestnicy szczytu nie szczędzili pochwał gospodarzom. Jest faktem, że jeszcze późnym popołudniem w piątek nikt nie oczekiwał, że ostatecznie dojdzie do porozumienia dotyczącego paktu stabilizacyjnego, nazwanego w deklaracji końcowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 941

Spis treści
Zamów abonament