Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klimatyczny paradoks

20 kwietnia 2013 | Nauka | Krzysztof Kowalski
źródło: Rzeczpospolita
Lodowiec McCall na Alasce. Zdjęcie z 2004 roku.
źródło: NSIDC/WDC/Science Photo Library
Lodowiec McCall na Alasce. Zdjęcie z 2004 roku.
To samo miejsce sfotografowane w roku 1958.
źródło: NSIDC/WDC/Science Photo Library
To samo miejsce sfotografowane w roku 1958.

To globalne ocieplenie spowodowało, że miniona zima była tak mroźna i śnieżna – wyjaśniają naukowcy.

Lód w Antarktyce topnieje obecnie dziesięć razy szybciej niż 600 lat temu. W ciągu minionych sześciu stuleci temperatura w Antarktyce wzrosła o 1,6 st.,  naprzemienne zamarzanie i topnienie warstw lodu jest najintensywniejsze (w tym okresie) w ostatnim półwieczu.  Wykazała to analiza odwiertu lodowego na głębokość 364 m. Wiercenie przeprowadzili na wyspie Jamesa Rossa naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Australii i British Antartic Survey (West Antarctic Ice Sheet Drive). Wiadomość o tym zamieszcza najnowszy numer „Nature Geoscience".

Podobnie dzieje się w Arktyce. James Overland i Muyin Wang z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) opublikowali na łamach „Geophysical Research Letters" raport, z którego wynika, że za 20 lat statki będą mogły przepływać przez Ocean Arktyczny. Pierwszy sygnał tej nowej sytuacji już jest – rosyjski tankowiec „Rzeka Ob" przepłynął Ocean Lodowaty i dotarł do Japonii – to pierwszy taki handlowy rejs na świecie.

Światowa Organizacja Meteorologiczna  ogłosiła, że dekada 2001–2011 była najcieplejsza od 1880 roku, odkąd prowadzone są regularne pomiary temperatury. W tej dekadzie średnia temperatura wyniosła 14,46 st. C; w dekadzie 1991 – 2000 osiągnęła 14,25 st. C, w latach 1981 – 1990 tylko 14,12 st. C. Jest to średnia  temperatura dla całej kuli ziemskiej, dla lądów i oceanów.

Ta rekordowo ciepła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9517

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament