Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownicy mobilni tracą na wyjazdach

28 listopada 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Cudanowski
źródło: Rzeczpospolita

ROZLICZENIA | Koszty noclegu poniesione przez przedstawiciela handlowego, zrefundowane przez pracodawcę, mogą zostać uznane za przychód zatrudnionego. Nie ma jednolitego stanowiska sądów na ten temat.

W ciągu ostatnich kilku lat system zatrudniania pracowników uległ zmianie. Wzrosła mobilność pracowników, którzy coraz częściej wyjeżdżają służbowo, nawet na wiele dni. Tego typu pracę wykonują m.in. przedstawiciele handlowi, którzy są zaliczani do tzw. grupy pracowników mobilnych. Pracownicy mobilni, wykonując swoją pracę, przemieszczają się z jednego miejsca w drugie, a podróż taka nie jest dla nich zjawiskiem wyjątkowym, lecz elementem wykonywania normalnych obowiązków pracowniczych.

Tymczasem z art. 77 kodeksu pracy (dalej: k.p.) wprost wynika, że podróż służbowa ma charakter incydentalny. Tym samym przedstawiciele handlowi, którzy odbywają wyjazdy służbowe w ramach wykonywanej pracy, nie są w podróży służbowej w rozumieniu art. 77 k.p. Przejawem takiego stanowiska jest m.in. uchwała z 19 listopada 2008 r. (II PZP 11/2008) podjęta przez skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych.

Stanowisko zaprezentowane w tej uchwale pociąga za sobą niestety bezpośrednio konsekwencje w PIT. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o PIT wolne od podatku są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do określonej wysokości. Odnosząc treść tego przepisu do specyfiki pracy przedstawicieli handlowych, trudno jest mówić o podróży służbowej, a tym samym o zwolnieniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9701

Wydanie: 9701

Spis treści
Zamów abonament