Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O pieniądze z Unii coraz trudniej

28 stycznia 2014 | Ekonomia i Rozwój
W okresie 2014–2020 pieniądze dla przedsiębiorców (zarówno dotacje, jak i pożyczki oraz poręczenia) zarezerwowano w wybranych programach krajowych i wszystkich 16 programach regionalnych.
źródło: Rzeczpospolita
W okresie 2014–2020 pieniądze dla przedsiębiorców (zarówno dotacje, jak i pożyczki oraz poręczenia) zarezerwowano w wybranych programach krajowych i wszystkich 16 programach regionalnych.

W ciągu najbliższych siedmiu lat do firm ma trafić prawie 16 mld euro 
z unijnych programów. Będą pobudzać innowacje i konkurencyjność.

Artur osiecki

Jak wynika z wyliczeń resortu infrastruktury i rozwoju w latach 2014–2020 do firm ma trafić 15,77 mld euro z nowej puli dla Polski. Oznacza to, że przedsiębiorstwa pozostaną jedną z najważniejszych grup odbiorców unijnej pomocy.

Najwięcej pieniędzy (8,3 mld euro) ma przynieść firmom program „Inteligentny rozwój", który zastąpi „Innowacyjną gospodarkę". Prawie 6,5 mld euro przewidziano łącznie w szesnastu programach regionalnych i 959 mln euro w programie „Polska wschodnia".

– 16 mld euro wydaje się wielką kwotą, ale środków unijnych dla firm zawsze będzie za mało. Popyt na nie jest ogromny i można przyjąć, że w okresie 2007–2013 otrzymał je co piąty ubiegający się. Nie należy się spodziewać, żeby w latach 2014–2020 było inaczej – mówi „Rz" Mirosław Marek, wiceprezes firmy doradczej DGA, były prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – Pula jest naprawdę duża, ale popyt na pewno przerośnie podaż – wtóruje Kiejstut Żagun, dyrektor w firmie doradczej KPMG.

Obaj eksperci zgadzają się też, że przedsiębiorcom będzie trudniej sięgnąć po te środki. – W minionym okresie, szczególnie w programach regionalnych, finansowano dość proste inwestycje. Teraz idea jest taka, żeby realizować projekty wyrafinowane – tłumaczy Marek. – Poprzeczka jest coraz wyżej, co było widać już w latach 2007–2013, kiedy to na początku tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9749

Wydanie: 9749

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament