Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W obronie pluralizmu

07 marca 2014 | Publicystyka, Opinie | Arkadiusz Radwan
Arkadiusz Radwan
źródło: Instytut Allerhanda
Arkadiusz Radwan

5-procentowy próg w wyborach do europarlamentu jest niezgodny z konstytucją. I szkodliwy, bo przedwcześnie petryfikuje scenę polityczną – pisze prawnik.

W odniesieniu do ustawodawstwa wyborczego zachodzi szczególne niebezpieczeństwo, że określona większość parlamentarna zamiast względami dobra ogółu będzie się kierować zamiarem zachowania władzy". Brzmi znajomo? Nie tylko w Polsce. Przytoczony cytat to fragment uzasadnienia wyroku z 26 lutego 2014 r. wydanego przez niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny w sprawie dotyczącej progu wyborczego w wyborach do europarlamentu. To bardzo ważny wyrok zasługujący na uważną lekturę także nad Wisłą.

Klauzula zaporowa

W UE brak jest jednolitej ordynacji wyborczej do europarlamentu, mimo iż jest podstawa prawna do jej uchwalenia. Ponieważ jednak do uchwalenia euroordynacji dotąd nie doszło, wybory muszą się odbywać na podstawie przepisów krajowych. Przepisy te funkcjonują w szczątkowych unijnych ramach prawnych stanowiących m.in., że państwa członkowskie mogą ustanowić próg minimalny w rozdziale mandatów, który jednak nie może przekroczyć 5 proc. PE wydał też rezolucję w sprawie tegorocznych eurowyborów, w której wzywa państwa członkowskie, aby w krajowych ordynacjach wyborczych ustanowiły odpowiednie i proporcjonalne progi minimalne przydziału mandatów, tak aby należycie odzwierciedlić decyzje obywateli wyrażone w wyborach, a także skutecznie zagwarantować wypełnianie funkcji parlamentu.

Klauzula zaporowa 5 proc. przy eurowyborach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9782

Wydanie: 9782

Spis treści

Biznes Trendy

Zamów abonament