Sposoby na blokadę ruchów nielojalnych pracowników
ZAPISy | Przed ujawnianiem tajemnic firmy i przejmowaniem jej kontrahentów powstrzymają podwładnych przewidziane kary umowne, zakaz konkurencji i precyzyjny wykaz informacji chronionych przez przedsiębiorstwo.
Choć ustawa z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 153, poz. 1503 ze zm., dalej ustawa) odnosi się przede wszystkim do relacji między przedsiębiorcami, to również określone działania podejmowane przez pracowników mogą być kwalifikowane jako czyny z zakresu nieuczciwej konkurencji. Będziemy mieli z nimi do czynienia, gdy pracownicy, działając w sposób sprzeczny z prawem lub dobrymi obyczajami, zagrażają interesom swojego obecnego bądź byłego pracodawcy albo je naruszają.
Sekretne dane
Na ustawowej otwartej liście czynów nieuczciwej konkurencji, które najczęściej może popełnić pracownik, są:
- naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa,
- nakłanianie osoby świadczącej pracę na rzecz przedsiębiorcy na podstawie stosunku pracy lub innego stosunku do niewykonywania lub nienależytego wykonywania obowiązków pracowniczych albo innych obowiązków umownych,
- nakłanianie klientów przedsiębiorcy lub innych osób do rozwiązania umowy albo niewykonywania lub nienależytego jej wykonywania.
Do naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa dochodzi, gdy etatowiec przekazuje, ujawnia lub wykorzystuje poufne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta