Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cyfrowa wizja Orwella

05 czerwca 2014 | Publicystyka, Opinie | Krzysztof Bondaryk
Krzysztof Bondaryk
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa
Krzysztof Bondaryk

Złamanie przez Polaków szyfru niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma zapisało się w historii świata. Niestety, osiągnięcia polskiej kryptologii mają wymiar już tylko historyczny – pisze były szef ABW.

W czasach globalnej inwigilacji Polska potrzebuje własnych rozwiązań kryptologicznych. Stawką jest bezpieczeństwo i suwerenność państwa oraz ochrona prywatności jego obywateli. Pamiętajmy, że to nie my zbieramy informacje w internecie, to internet zbiera informacje o nas.

Cywilizacja wkroczyła w okres gwałtownej, globalnej cyfryzacji, która ogarnęła wszystkie sfery życia społeczeństw. Towarzyszy jej, niestety, inwigilacja użytkowników internetu. Informacje ujawnione przez media zerwały zmowę milczenia wokół kwestii podsłuchu systemów łączności na całym świecie. Proceder ten nie odbiega znacząco od wizji autorów fantastyki naukowej, prezentujących w swych działach ludzkość poddaną permanentnej i wszechobecnej kontroli, choć jego skala znacznie przekracza ich wyobrażenia. Działające globalnie służby specjalne oraz firmy komercyjne wielu krajów gromadzą przechwycone drogą elektroniczną informacje i dane dotyczące obronności państw, gospodarki, bankowości i polityki. W wielu przypadkach taka wiedza jest bezcenna, ponieważ pozwala uzyskiwać przewagę w trakcie negocjacji politycznych, działań militarnych czy przygotowywać najlepsze oferty handlowe.

Dotychczas obrona kraju i jego obywateli przed globalnym wywiadem elektronicznym nie była w Polsce priorytetem. Nie było na to ani środków, ani ambicji. Brakowało również świadomości o konieczności przeciwdziałania temu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9856

Wydanie: 9856

Spis treści
Zamów abonament