Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawy własnej kancelarii muszą poczekać

22 sierpnia 2014 | Prawo i praktyka | Tomasz Morycz

Radca prawny, który wykorzystuje czas pracy do świadczenia prywatnych usług i w ten sposób uzyskuje dodatkowe dochody, rażąco narusza podstawowe obowiązki i można go zwolnić w trybie natychmiastowym.

  • Pan Wojciech był u nas zatrudniony jako radca prawny. W czasie pracy regularnie udzielał porad prawnych w swojej kancelarii, którą dodatkowo prowadzi, całkowicie zapominając o naszych sprawach. Szef zwolnił go dyscyplinarnie. Czy słusznie? – pyta kadrowiec.

Jeśli nie wynika to z umowy o zakazie konkurencji lub przepisów szczególnych, pracownik ma prawo podejmować dodatkowe zatrudnienie. Jeśli tylko potrafi je pogodzić, dorabiając w czasie wolnym od zadań i nie działając przez to na szkodę macierzystej firmy, nie można mu czynić z tego powodu zarzutu.

Nadużycie ma być rażące

Niekiedy pojawia się pokusa wykorzystania czasu pracy do czynności niezwiązanych ze swoimi obowiązkami. Tak jak w opisanym przypadku, kiedy podwładny, nie dość że ich nie realizował, tym samym narażając przełożonego na straty, to jeszcze współpracował z innymi podmiotami w celu zwiększenia własnych dochodów. Takie zachowanie bez wątpienia ciężko narusza podstawowe obowiązki pracownicze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9921

Wydanie: 9921

Spis treści
Zamów abonament