Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odmowa renty rodzinnej nie musi być ostateczna

16 września 2014 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

ZUS często kwestionuje prawo do renty rodzinnej, ale można ją uzyskać, odwołując się do sądu. Zainteresowani muszą jednak wykazać, że zmarły spełniał warunki, aby dostać rentę inwalidzką lub emeryturę.

Członkowie rodziny zmarłego mogą wystąpić o rentę rodzinną, jeśli ta osoba w chwili śmierci miała prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub choćby spełniała warunki do uzyskania jednego z tych świadczeń. Tak wskazuje art. 65 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1440 ze zm., dalej ustawa emerytalna). Aby ustalić, czy członkowie rodziny mogą dostać rentę rodzinną, trzeba sprawdzić, czy zmarły spełniał warunki do otrzymania emerytury lub renty z racji niezdolności do pracy.

Ponadto renta rodzinna należy się także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

W momencie śmierci

Przyjmuje się, że zmarły spełniał warunki do uzyskania renty z powodu całkowitej niezdolności do pracy (art. 66 ustawy emerytalnej). Podkreślić jednak należy, że członkowie familii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9942

Wydanie: 9942

Spis treści
Zamów abonament