Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kadry – wielki atut Polski

28 listopada 2014 | Ciekawa ekonomia
Uczestnicy debaty podkreślali, że Polska musi korzystać z tego, że wciąż ma silną bazę przemysłową. Fot. Mateusz Szymczycha
źródło: Rzeczpospolita
Uczestnicy debaty podkreślali, że Polska musi korzystać z tego, że wciąż ma silną bazę przemysłową. Fot. Mateusz Szymczycha
Waldemar Pawlak, były premier: - Polska musi się uważać  za przedstawiciela  Europy Środkowo-Wschodniej.  Wtedy będzie równorzędnym partnerem dla Unii Europejskiej i reszty świata
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
Waldemar Pawlak, były premier: - Polska musi się uważać za przedstawiciela Europy Środkowo-Wschodniej. Wtedy będzie równorzędnym partnerem dla Unii Europejskiej i reszty świata
Leszek Miller, były premier, szef SLD: - Jeśli chodzi o poziom rozwoju, wciąż jesteśmy dużo poniżej unijnej średniej. Aby to się zmieniło,  nasza gospodarka musi rosnąć w tempie  4–5 proc. rocznie,  a nie 3 proc.
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Leszek Miller, były premier, szef SLD: - Jeśli chodzi o poziom rozwoju, wciąż jesteśmy dużo poniżej unijnej średniej. Aby to się zmieniło, nasza gospodarka musi rosnąć w tempie 4–5 proc. rocznie, a nie 3 proc.
Kazimierz Marcinkiewicz, były premier: - Gdy myślę o minionych  25 latach, przychodzą mi  do głowy trzy słowa: wolność, demokracja  i przedsiębiorczość. Polacy są bardzo przedsiębiorczy.  To nie rządy są ojcami naszego sukcesu, tylko przedsiębiorcy.
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
Kazimierz Marcinkiewicz, były premier: - Gdy myślę o minionych 25 latach, przychodzą mi do głowy trzy słowa: wolność, demokracja i przedsiębiorczość. Polacy są bardzo przedsiębiorczy. To nie rządy są ojcami naszego sukcesu, tylko przedsiębiorcy.
Adam Góral, prezes Asseco Poland: - Drogowskazem  dla Polski na kolejnych  25 lat wciąż  powinno być  bogacenie się.  W tym zakresie nadal jesteśmy na początku  drogi.
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Adam Góral, prezes Asseco Poland: - Drogowskazem dla Polski na kolejnych 25 lat wciąż powinno być bogacenie się. W tym zakresie nadal jesteśmy na początku drogi.
Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego: - Mamy bardzo dobrą pozycję wyjściową, żeby powtórzyć sukces ostatnich 25 lat. Spotykam wielu ludzi,  którzy mają dobre pomysły. Problem polega na tym,  że te pomysły nie są priorytetyzowane
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego: - Mamy bardzo dobrą pozycję wyjściową, żeby powtórzyć sukces ostatnich 25 lat. Spotykam wielu ludzi, którzy mają dobre pomysły. Problem polega na tym, że te pomysły nie są priorytetyzowane
Peter Clever, wiceprzewodniczący GP w EKES: - Polska staje się motorem rozwoju Europy. Mówię to jako Niemiec. Nasza gospodarka, która uchodzi za zdrową, rozwija się w tempie 1,2 proc. rocznie, a dług publiczny sięga 80 proc. PKB. W Polsce te liczby to 3 i 50 proc.
źródło: materiały prasowe
Peter Clever, wiceprzewodniczący GP w EKES: - Polska staje się motorem rozwoju Europy. Mówię to jako Niemiec. Nasza gospodarka, która uchodzi za zdrową, rozwija się w tempie 1,2 proc. rocznie, a dług publiczny sięga 80 proc. PKB. W Polsce te liczby to 3 i 50 proc.

Wszędzie na świecie Polacy są chwaleni jako dobrzy pracownicy. Ludzie to najważniejszy zasób naszej gospodarki.

Grzegorz Siemionczyk

– Polak, stojąc wobec jakiegoś wyzwania, może postąpić na dwa sposoby: normalny bądź cudowny. Sposób normalny polega na modlitwie o cud do Matki Boskiej. Sposób cudowny na wzięciu się do pracy. – Ten dowcip bardzo długo był aktualny, ale teraz aktualność stracił. Polacy wzięli się do pracy i świat patrzy na to z zazdrością – ocenił Zbigniew Jagiełło, prezes banku PKO BP, podczas debaty dotyczącej lekcji, jakie Europa może wyciągnąć z 25 lat przemian gospodarczych w Polsce.

Takich lekcji uczestnicy dyskusji, zorganizowanej z okazji jubileuszu 25-lecia Pracodawców RP, znaleźli kilka. Przede wszystkim jednak zgodzili się, że największą siłą Polski byli i są ludzie.

– Za największy atut polskiej gospodarki uważam kadry. Właśnie to zwykle chwalą zagraniczni inwestorzy decydujący się wejść do Polski: wskazują na dobrze wykształconych ludzi, na dodatek mających cechy, których ludziom na Zachodzie brakuje: skłonność do podejmowania ryzyka, skłonność do innowacji i improwizacji oraz gotowość do ciężkiej pracy. Niestety, to, że ta siła robocza jest tania, też jest dla tych inwestorów ważne – powiedział Leszek Miller, przewodniczący SLD, były premier Polski. Jeden z jego poprzedników na tym ostatnim stanowisku, Waldemar Pawlak, zauważył, że o ile Polsce może brakować produktów i marek rozpoznawalnych na świecie, o tyle pewnym symbolem są sami Polacy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10003

Wydanie: 10003

Spis treści
Zamów abonament