Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zrób porządki w swoich finansach

11 grudnia 2014 | Moje Pieniądze
Pod koniec roku trzeba podliczyć zyski i straty
źródło: Rzeczpospolita
Pod koniec roku trzeba podliczyć zyski i straty
Robert Morawski
autor zdjęcia: Robert Morawski
źródło: Fotorzepa
Robert Morawski

INWESTYCJE | W grudniu inwestorzy giełdowi powinni pamiętać o optymalizacji podatkowej. Warto też wpłacić pieniądze na konta emerytalne, bo w przeciwnym razie przepadną tegoroczne limity.

KINGA ŻELAZEK

Inwestor giełdowy co roku musi sam rozliczyć się z fiskusem, odprowadzając 19-proc. podatek od zysków kapitałowych. W przypadku lokat, obligacji czy funduszy inwestycyjnych podatek też obowiązuje, ale jest automatycznie odprowadzany przez instytucję finansową (np. bank) przy wypłacaniu pieniędzy klientowi.

Inwestor powinien pamiętać o możliwości rozliczenia straty z inwestycji giełdowej w ciągu kolejnych pięciu lat. W jednym roku można odpisać od dochodu maksymalnie połowę straty. Oznacza to, że najszybciej rozliczymy ją w ciągu dwóch lat, ale pod warunkiem, że roczny dochód z inwestycji w poszczególnych latach będzie wyższy niż 50 proc. straty.

Nie liczy się to, co na papierze

Takie zasady rozliczania daniny na rzecz fiskusa skłaniają do stosowania tzw. tarczy podatkowej. Polega ona na tym, że jeśli w danym roku inwestor ma już zysk ze sprzedaży papierów wartościowych, to może go zmniejszyć, sprzedając (najlepiej pod koniec roku) np. akcje, które przyniosły stratę. Papiery te można później odkupić, jeśli chce się mieć je nadal w portfelu.

W ten sposób można zmniejszyć dochód (podstawę opodatkowania) i zapłacić niższy podatek. Jednak żeby zastosować tarczę podatkową, najpierw trzeba przeprowadzić analizę swoich transakcji giełdowych i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10014

Wydanie: 10014

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament