Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Połowiczne sukcesy abenomiki

12 grudnia 2014 | Ciekawa ekonomia
źródło: materiały prasowe

Kolejne zastrzyki pieniądza realizowane
przez banki centralne oraz pakiety stymulacyjne wydatków rządowych nie są remedium
dla chorych gospodarek – pisze ekspert.

Włodzimierz Kiciński

Światowe zmagania z recesją mają różne oblicza. Kiedy w Stanach Zjednoczonych niekonwencjonalna polityka pieniężna przyniosła ożywienie gospodarcze, inne kraje wciąż dręczy stagnacja bądź rachityczny wzrost z jego stale obniżanymi prognozami.

Japonia bez przełomu

Kolejne zastrzyki pieniądza realizowane przez banki centralne oraz pakiety stymulacyjne wydatków rządowych nie są remedium dla chorych gospodarek. Doświadczenia Japonii są tego dobrym przykładem.

Japońska gospodarka nadal zmaga się z recesją. Zainicjowana przed dwoma laty polityka abenomiki, choć dała nowe impulsy i lekko ożywiła gospodarkę, nie dokonała decydującego przełomu, tak potrzebnego Krajowi Kwitnącej Wiśni.

Dwa ostatnie kwartały nie przyniosły wzrostu. Rząd uważa, że jego polityka potrzebuje więcej czasu, aby dała efekty. W grudniu odbędą się przedterminowe wybory, które mają wydłużyć szanse gabinetu i abenomiki.

Trzy strzały premiera

Kiedy Shinzo Abe w 2012 roku wygrał wybory i ogłosił, że wprowadza Japonię po 20 latach stagnacji i recesji na ścieżkę wzrostu, obudził w swym kraju i w świecie nowe nadzieje. Jego pakiet działań obejmował trzy obszary: ekspansywną politykę pieniężną, wewnętrzną politykę pobudzania wydatkami i konsumpcją oraz znaczące zmiany strukturalne – m.in. aktywizację zawodową kobiet, uelastycznienie rynku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10015

Wydanie: 10015

Spis treści
Zamów abonament