Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasiedzenie działki przez spadkobiercę: sąd usunie rozbieżności

30 grudnia 2014 | Prawo | Renata Krupa-Dąbrowska

Czy można z urzędu stwierdzić nabycie własności nieruchomości przez zasiedzenie na rzecz osoby, która nie występowała z wnioskiem w tej sprawie.

Pierwszy prezes Sądu Najwyższego wystąpił o podjęcie uchwały przez  siedmiu  sędziów SN. Chodzi o wyjaśnienie rozbieżności w orzecznictwie sądów powszechnych oraz SN dotyczących zasiedzenia nieruchomości. Powstały w związku z  odesłaniem takich spraw do przepisów o stwierdzeniu nabycia spadku (art. 610 § 1 zd. pierwsze kodeksu postępowania cywilnego).

Kontrowersje budzi zwłaszcza odpowiednie stosowanie art. 677 § 1 k.p.c. Przewiduje on, że sąd stwierdzi nabycie spadku, chociażby spadkobiercami były inne osoby niż wskazane przez uczestników postępowania.

Niektóre sądy, orzekając w sprawach spadkowych o zasiedzenie nieruchomości,   uważają, że przepis stosuje się wprost. Oznacza to, że sąd orzeka z urzędu zasiedzenie, niezależnie od tego, czy został złożony wniosek czy nie.  Inne sądy uważają, że taki wniosek  jest konieczny do zasiedzenia przez spadkobiercę.

Wydanie: 10028

Wydanie: 10028

Spis treści
Zamów abonament