Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Start zadań i zmiany w angażu

08 stycznia 2015 | Praca i ZUS | Agata Lankamer-Prasołek, Karol Lankamer

Umowa powinna mieć formę pisemną. Datę rozpoczęcia pracy trzeba w niej podać tylko wtedy, gdy została zawarta wcześniej.

Zatrudnienie nowej osoby wiąże się z koniecznością zawarcia z nią pisemnej umowy o pracę. Jeśli strony nie dopełnią tego obowiązku, pracodawca musi potwierdzić podwładnemu na piśmie warunki zatrudnienia najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy, czyli do końca pierwszej dniówki roboczej. Gdy się z tego nie wywiąże, popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które w razie kontroli PIP grozi mu mandat.

Brak pisma to problem

Nie oznacza to jednak, że umowa zawarta bez zachowania formy pisemnej, nie jest dla jej stron wiążąca. Obowiązuje, ale brak jej pisemnego potwierdzenia rodzi niekorzystne skutki. Pracodawca ryzykuje ukaranie przez kontrolerów PIP. Z kolei pracownik w razie ewentualnego sporu sądowego będzie musiał wykazać, że z pozwanym wiązał go stosunek pracy, bo dopiero to jest podstawą dochodzenia roszczeń płacowych....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10034

Wydanie: 10034

Spis treści
Zamów abonament