Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Te urzędy podzielą euro

09 lutego 2015 | Ekonomia
W okresie 2014–2020 regiony będą dysponować znacznie większymi pieniędzmi
źródło: Rzeczpospolita
W okresie 2014–2020 regiony będą dysponować znacznie większymi pieniędzmi

fundusze ue | W każdym województwie rozdziałem pieniędzy z nowego programu regionalnego zajmie się po kilka instytucji. Będą to głównie urzędy marszałkowskie, wojewódzkie urzędy pracy i centra rozwoju przedsiębiorczości.

Artur osiecki

W latach 2014–2020 samorządy województw będą dysponowały łącznie 31,17 mld euro z Unii Europejskiej na regionalne programy operacyjne (RPO). To pieniądze przede wszystkim dla firm (głównie małych i średnich) i samorządów.

Nowymi RPO, tak jak tymi z lat 2007–2013, będą zarządzać władze województw. Pieniądze marszałkowie rozdzielą za pośrednictwem podległych im instytucji/urzędów.

Podzielą za marszałka

Marszałkowie dysponują swobodą wyznaczania instytucji, toteż w różnych województwach będą to różne instytucje. Ogólnie będzie jednak podobnie.

Zarządy regionów powierzają swe zadania jednemu z departamentów w urzędzie marszałkowskim, a ten – kolejnym departamentom i innym instytucjom podległym marszałkowi.

Z punktu widzenia potencjalnych beneficjentów najważniejsze będą urzędy, które nie będą zarządzać, ale dzielić nowe euro. To tzw. instytucje pośredniczące.

Po kilka instytucji

Z analizy układu instytucjonalnego nowych RPO dokonanej przez „Rzeczpospolitą" wynika, że w każdym regionie dotacje będzie dzielić kilka urzędów/instytucji (zwykle trzy–cztery). Standardowo będą to wybrane departamenty urzędów marszałkowskich i wojewódzkie urzędy pracy, co wynika z faktu, że nowe programy będą dwufunduszowe, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10061

Wydanie: 10061

Spis treści
Zamów abonament