Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dodatkowa przerwa w pracy może trwać do godziny

10 marca 2015 | Dobra Firma | Anna Borysewicz
Porównanie przerw w pracy z art. 134 i 141 k.p.
źródło: Rzeczpospolita
Porównanie przerw w pracy z art. 134 i 141 k.p.

Jeśli pracodawca chce, ma prawo wprowadzić trwającą nawet 60 minut dziennie pauzę, którą podwładni mogą wykorzystywać w dowolny sposób. Nie pozbawia ich to jednak prawa do codziennych 15 minut wolnego na odpoczynek.

Prowadzę niewielką firmę. Zatrudniłem kilka osób. Czy mam obowiązek wprowadzić dla pracowników godzinną przerwę w pracy na spożycie posiłku? Jeżeli tak, to w jaki sposób ją ustanowić? – pyta czytelnik.

W art. 139 kodeksu pracy ustawodawca przewidział możliwość wprowadzenia przerywanego czasu pracy, a w art. 141 k.p. – prawo ustanowienia jednej, maksymalnie 60-minutowej przerwy przeznaczonej na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. Przy czym ta pauza nie jest ani płatna, ani wliczana do czasu pracy.

Śniadanie lub papieros

Oba te rozwiązania nie są obowiązkowe. Ale nawet ich wprowadzenie w firmie nie zwalnia pracodawcy z konieczności zapewnienia podwładnym innych przerw zagwarantowanych przepisami prawa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10086

Wydanie: 10086

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament