Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gaz z USA na globalnych rynkach

17 marca 2015 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Choć Stany Zjednoczone nie zagrażają rosyjskiemu udziałowi w rynku europejskim czy też potencjalnie azjatyckim, amerykański eksport LNG wzmacnia pozycję Europy w negocjacjach z Rosją, oferując alternatywne źródło dostaw. Co więcej, pomaga stworzyć limit cenowy dla LNG w rozmowach z Rosją lub innymi dostawcami gazu ziemnego – oceniają analitycy Stratforu.

Wzrost produkcji skroplonego gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych jest kwestią silnie upolitycznioną z powodu konfrontacji pomiędzy Rosją a Zachodem. Rosyjski gigant energetyczny Gazprom zbagatelizował niedawno amerykański potencjał, jeżeli chodzi o eksport LNG na rynki europejskie, zauważając, że Rosja może zawsze zaoferować lepsze ceny niż USA. Jednak biorąc pod uwagę liczbę realizowanych projektów gazowych w Ameryce Północnej, jest tylko kwestią czasu, kiedy Stany Zjednoczone zaczną wpływać na globalne rynki.

Przy niskich kosztach ropy i spadających cenach LNG warto się zastanowić, gdzie amerykański skroplony gaz ziemny może być najbardziej konkurencyjny. Choć koszty eksportu utrudniają USA wejście na rynki europejski i azjatycki, to jeżeli ropa zacznie drożeć, powiązanie pomiędzy cenami LNG i ropy w Azji spowodują, że Stany Zjednoczone staną się bardziej konkurencyjne i, co za tym idzie, bardziej wpływowe na tym rynku.

Tani surowiec, kosztowny transport

W świecie niskich cen energii koszty transportu LNG z USA do Europy lub Azji są zaporowe. Kraje takie, jak Katar, Algieria lub Norwegia, mogą eksportować LNG do Europy znacznie taniej, wypychając Stany Zjednoczone z rynku. W Azji Malezja, Brunei i Indonezja mogą eksportować LNG po cenach niedostępnych dla USA, przynajmniej jeżeli chodzi o kontrakty spotowe i krótkoterminowe.

Próbując konkurować z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10092

Wydanie: 10092

Spis treści
Zamów abonament