Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Porozumienie skonfliktowanych stron zamiast długoletniego sporu

26 listopada 2015 | Praca i ZUS | Łukasz Kuczkowski
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Praktyka pokazuje, że wiele spraw, które zakończyły się w sądzie, w ogóle nie musiało tam trafić. Od stycznia łatwiej będzie zawrzeć ugodę przy roszczeniach z zakresu prawa pracy.

Za ponad miesiąc, 1 stycznia 2016 r., wejdzie w życie ustawa z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów (DzU z 2015 r., poz. 1595, dalej: nowelizacja). Istotnie zmienia ona instytucję mediacji. Nowelizacja ma zachęcić skonfliktowane strony do zakończenia sporów w drodze ugody, i to we wszelkich sprawach cywilnych, również tych z zakresu prawa pracy.

Obowiązkowa próba przed pozwem

Zanim strony pójdą do sądu pracy, powinny sprawdzić, czy istnieją podstawy do zakończenia sporu poza nim. Co ważne, taką analizę należy przeprowadzić jeszcze przed skierowaniem sprawy do sądu. W samym pozwie powód musi bowiem podać informację o tym, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania konfliktu. Jeżeli tak się nie stało, będzie musiał wyjaśnić, dlaczego nie poczyniono takich wysiłków.

Oczywiście nie w każdej sytuacji pojawi się obiektywna możliwość zawarcia ugody. Co więcej, nie zawsze będzie to wskazane. Przykładowo wtedy, gdy pracownik wytoczy powództwo przeciwko podmiotowi, który nie jest jego pracodawcą, lub gdy jego roszczenie się przedawniło. W takich przypadkach trudno oczekiwać od pracodawcy, aby zgadzał się na zawarcie ugody.

Zdarza się też, że powstałe spory...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10305

Wydanie: 10305

Spis treści

Doradca Firmy

Zamów abonament