Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

E-zwolnienie nie pozwala dopuścić do pracy

10 marca 2016 | Praca i ZUS | Karol Kulig
dr Karol Kulig
źródło: materiały prasowe
dr Karol Kulig

Zmiany | Pracodawca nie usprawiedliwi już dopuszczenia do obowiązków chorego pracownika, który nie dostarczył mu zwolnienia lekarskiego. Elektroniczna wersja zaświadczenia narzuca mu zakaz przyjmowania pracy od takiej osoby.

Od początku roku funkcjonują elektroniczne zaświadczenia lekarskie (tzw. e-zwolnienia, e-ZLA). O ich wystawieniu ZUS informuje pracodawcę z urzędu za pomocą udostępnionego profilu informacyjnego. Wiadomość ta trafia do firmy niemal natychmiast. Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159 ze zm., dalej: ustawa zasiłkowa) zobowiązuje bowiem ZUS do bezpłatnego udostępnienia płatnikowi składek e-zwolnień najpóźniej w następnym dniu po ich otrzymaniu.

Wcześniej zdrowy

Wprowadzenie e-ZLA umożliwia pracodawcy nie tylko skuteczniejszą kontrolę ich wykorzystywania. Eliminuje także świadczenie pracy przez chorego. Ponieważ pracownik został w zasadzie wyłączony z przepływu danych między lekarzem, ZUS a pracodawcą, informacja o tym, że czasowo jest on niezdolny do pracy, będzie wiedzą niejako urzędowo nabytą. Poprzednio ten, komu lekarz wystawił ZUS ZLA, mógł tego dokumentu w ogóle pracodawcy nie pokazać i pracować dalej. O zaświadczeniu lekarskim szef nie musiał nawet wiedzieć. Teraz nie jest już tak prosto.

Ponieważ dane o e-zwolnieniu trafiają bezpośrednio do pracodawcy z ZUS, powstał ciekawy problem. Czy wiedząc o wystawieniu tego dokumentu, pracodawca może dopuścić do pracy podwładnego na jego wniosek, bo ten czuje się dobrze i nie chce korzystać z chorobowego, albo po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10391

Wydanie: 10391

Spis treści
Zamów abonament