Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przestój nie upłynie w bezczynności

22 marca 2016 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Pracownikowi można powierzyć inne obowiązki z powodu przestoju na dłużej niż trzy miesiące. Jeśli do tej sytuacji doszło z jego winy, w okresie przesunięcia do innej pracy może otrzymywać niższą pensję.

Przestój jest rozumiany jako niespodziewana przerwa w wykonywaniu pracy, spowodowana obiektywną niemożliwością jej świadczenia z przyczyn technicznych lub organizacyjnych. Pracodawca może na czas jego trwania powierzyć podwładnym inną odpowiednią pracę, za której wykonanie przysługuje im wynagrodzenie przewidziane za tę pracę (art. 81 § 3 k.p). Nie powinno być ono niższe niż wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeśli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60 proc. pensji. Jedynie w sytuacji, gdy przestój nastąpił z winy pracownika, przysługujące mu wynagrodzenie może być niższe. Ma on wówczas prawo tylko do pensji przewidzianej za wykonaną pracę.

Wiążące polecenie

Pracodawca może zatem jednostronnie podjąć decyzję o przeniesieniu podwładnego do innej pracy, jeżeli wystąpił przestój uniemożliwiający normalne świadczenie przez niego obowiązków. Polecenie to może przekazać ustnie lub w formie pisemnej.

Przeniesienie do innej pracy wskazane w art. 81 § 3 k.p. zależy od swobodnej decyzji pracodawcy, której zatrudniony nie może kwestionować. Jeżeli więc pracodawca podejmie decyzję o przeniesieniu podwładnego do innej pracy, jest ona dla niego wiążąca. Nie może więc odmówić jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10401

Wydanie: 10401

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament