Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aktywność niekoniecznie w siedzibie pracodawcy

29 marca 2016 | Dobra Firma | Ewa Drzewiecka

Nie każda praca w domu to telepraca. Jej wprowadzenie wymaga wielu formalności. Szef ich uniknie, gdy zgodzi się, aby zadania w firmie etatowiec łączył z tymi wykonywanymi w swoim mieszkaniu.

Ewa Drzewiecka

Niekiedy korzystne dla firmy lub pracownika jest częściowe wykonywanie pracy w domu lub w innym miejscu. Może się wręcz zdarzyć, że taka forma zatrudnienia to jedyny możliwy sposób świadczenia pracy i jeżeli szef nie wykaże się elastycznością, to straci podwładnego. Oczywiście najczęściej będzie można go zastąpić inną osobą, ale zazwyczaj nie opłaca się pozbywać sprawdzonego fachowca. Taki sposób elastycznego łączenia obowiązków sprawdzi się przy konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny, ograniczeniu mobilności po wypadku czy chorobie, przeprowadzce podwładnego, zmianie siedziby firmy czy utrudnieniach komunikacyjnych w dojeździe.

Z art. 128 § 1 k.p. wynika, że pracę można wykonywać w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Jeśli jest to praca biurowa, może się okazać, że po pewnych zmianach organizacyjnych etatowiec nie musi stawiać się w firmie od poniedziałku do piątku na osiem godzin. Może porozumiewać się z szefostwem przez internet i skrzynkę e-mailową i w ten sposób dostarczać efekty swojej pracy. Decydując się na taki elastyczny angaż, należy jednak pamiętać o tym, że nie każda praca w domu jest telepracą. Z tą ostatnią mamy do czynienia po spełnieniu warunków określonych w kodeksie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10406

Wydanie: 10406

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament