Szerokopasmowy internet fundamentem gospodarki
Jak wykorzystać publiczne pieniądze na szybki internet dla każdego – zastanawiali się przedstawiciele biznesu, rządu i administracji.
urszula Zielińska
W porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, budowa sieci szerokopasmowych w Polsce pozostaje w tyle. O tym, jakie są tego przyczyny oraz o wpływie technologii komputerowo-telekomunikacyjnych (ICT) na innowacyjność polskiej gospodarki, dyskutowali uczestnicy Huawei Broader Way Forum 2016, które miało status wydarzenia specjalnego towarzyszącego XXVI Forum Ekonomicznemu.
– Nie przesadzę mówiąc, że łącza szerokopasmowe stały się infrastrukturą krytyczną i głównym zasobem gospodarczym dla każdego państwa. Mimo to rozwój sieci szerokopasmowych napotyka różne wyzwania, szczególnie jeśli chodzi o koszt inwestycji, efektywność jej realizacji czy budowę kapitału społeczeństwa cyfrowego – mówił Junfeng Li, prezes Huawei Polska.
Organizując forum, chińska firma chciałaby zainicjować powstanie platformy wymiany wiedzy dla przemysłu ICT, pomagającej dzięki kooperacji zainteresowanych podmiotów przełamać bariery przeszkadzające w budowie sieci szerokopasmowych.
Rząd planuje zmiany
Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju, oceniał, że Polska, zrobiła postęp w zakresie budowy infrastruktury szerokopasmowej i przypomniał, że spośród krajów UE otrzymała na ten cel najwięcej pieniędzy.
– W przeciwieństwie do poprzedniej perspektywy finansowej, tym razem środki publiczne zostały skupione...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta