Mali dostawcy internetu będą się rozwijać
Bez lokalnych telekomów nie uda się zrealizować celów UE zakładających, że do 2020 r. wszyscy obywatele mają mieć szybki dostęp do sieci.
Urszula Zielińska
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało raport przygotowany na zlecenie resortu przez firmę Audytel, a poświęcony sektorowi małych i średnich operatorów (ISP) telekomunikacyjnych – najsłabiej znanej części telekomunikacyjnego rynku. Raport stanowił najwyraźniej podstawę decyzji resortu o przeznaczeniu na pożyczki dla ISP części środków z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Mniej, ale więcej
Jak wynika z dokumentu, lokalni mali operatorzy obsługują z roku na rok więcej gospodarstw domowych. W końcu 2015 r. świadczyli usługi 28,3 proc. z 8 mln wszystkich użytkowników szerokopasmowego internetu. Jako grupa wyprzedzają UPC Polska czy Netię. I to mimo że liczebność ISP kurczy się od kilku lat m.in. za sprawą przejęć realizowanych przez takie firmy, jak te już wymienione oraz Vectrę i Multimedia. W 2012 r. było ich około 2,3 tys., w 2015 r. – niecałe 1,5 tys. To spadek o 36 proc. Wolniej niż liczebność spadały przychody tego segmentu rynku, bo o 31 proc., do 2,82 mld zł). Zestawienie tych dwóch parametrów oznacza,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta