Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak informacji może drogo kosztować

02 marca 2017 | Prawo | Wojciech Matusiak

Nowe regulacje dotyczące odpowiedzialności członków zarządów spółek budzą obawy.

W środę zakończył się VIII Kongres Prawników Spółek Giełdowych SEG poświęcony najważniejszym zmianom regulacyjnym i roli prawników w zapewnieniu bezpieczeństwa funkcjonowania firm z GPW.

Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty poświęcone osobistej odpowiedzialności członków zarządów. To efekt obaw, jakie budzą nowe regulacje wynikające z unijnej dyrektywy MAR, która przewiduje milionowe kary za niedopełnienie obowiązków informacyjnych.

– Za złe prowadzenie biznesu można co najmniej stracić stanowisko, natomiast za naruszenie przepisów, niekoniecznie istotnych, można zostać pociągniętym do odpowiedzialności karnej – oburzał się prof. Marek Wierzbowski z kancelarii Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy – Adwokaci i Radcowie Prawni.

Dyrektywa MAR przewiduje, że za niepoinformowanie o obrocie akcjami spółki członkowie zarządu mogą dostać karę do 500 tys. euro.

– Nowe regulacje budzą uzasadnione obawy. Zwłaszcza że w Polsce sankcje będą nakładane przez ciało polityczne, bez możliwości merytorycznego odwołania się od decyzji – mówi Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły „Rzeczpospolita" i „Parkiet".

Wydanie: 10689

Wydanie: 10689

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament