Innowacyjny impuls dla PKB
Polska gospodarka musi dokonać cywilizacyjnego skoku ku przemysłowi 4.0. Bez tego nie wygra na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. michał niewiadomski
Wiktor Janicki, dyrektor generalny Roche Polska, uważa, że potencjał rozwoju start-upów w naszym kraju jest znaczący, a ich udział w gospodarce krajowej będzie stale wzrastał. Jak szacują eksperci, wartość dodana wytworzona przez start-upy w 2023 roku może osiągnąć kwotę nawet 2,2 mld zł, a liczba stworzonych miejsc pracy ponad 50 tys. Klucz do sukcesu start-upów stanowi innowacyjny produkt – opatentowany i konkurencyjny w stosunku do obecnie istniejących rozwiązań.
– Już dziś projekty realizowane przez młode firmy są doceniane w skali międzynarodowej, a polscy przedsiębiorcy są wymieniani wśród najzdolniejszych projektantów nowych urządzeń. W celu pełnego wykorzystania potencjału tych start-upów konieczne jest stworzenie ekosystemu, który pozwoli rozwinąć je poza wczesną fazę i zrealizować ich pełny potencjał komercyjny – mówi Janicki.
Ekosystem dla młodych firm
– Innowacje mają teraz wyjątkowe znaczenie dla polskiej gospodarki, szczególnie w obliczu zachodzącej obecnie rewolucji przemysłowej 4.0 – mówi Jerzy Kalinowski, partner, szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. – Nie wystarczy jednak sam „wysyp" start-upów: polskie przedsiębiorstwa, duże,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta