Nowa rzeczywistość będzie rozszerzona i wirtualna
Technologie VR i AR zrewolucjonizują wiele dziedzin naszego życia michał duszczyk
Rynek wirtualnej (VR) i rozszerzonej (AR) rzeczywistości dynamicznie rośnie. Technologie, które kojarzone są głównie z grami i cyfrową rozrywką, coraz wyraźniej zyskują zastosowanie w biznesie, czy edukacji. Według ekspertów stanowią one siłę napędową rozpoczynającej się właśnie tzw. czwartej rewolucji przemysłowej.
– Dziś możliwe staje się prototypowanie w przestrzeni cyfrowej nie tylko produktów, ale całych fabryk – podkreśla Tomasz Haiduk, członek zarządu Siemensa w Polsce.
O mocy nowego trendu świadczą dane. Wynika z nich, że obecnie rynki VR i AR w sumie warte są 5,2 mld dol., a – jak szacują analitycy firmy IDC – do 2020 r. osiągną poziom 162 mld dol., generując wzrost średnio 181 proc. rocznie.
Uniknąć losu 3D
Prognozy są niezwykle optymistyczne, co wynika m.in. z otwartego podejścia biznesu do tych innowacyjnych technologii. Jak pokazują ankiety Tech Pro Research, aż 67 proc. przedsiębiorców deklaruje wdrożenie rozwiązań z zakresu AR w przyszłości, a niemal co drugi rozważa wykorzystanie w działalności urządzeń i oprogramowania VR.
– Ponieważ obie technologie znajdują się wciąż na wczesnym etapie rozwoju, mamy do czynienia z imponującymi dynamikami wzrostu – mówi Tom Mainelli z IDC.
Jak zaznacza Chris Chute z IDC, przez wiele lat rozszerzona i wirtualna rzeczywistość były kojarzone ze science fiction. – Teraz, wraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta