Watson zdobywa klientów
W niektórych sektorach zastosowanie „uczących się" rozwiązań kognitywnych to jeszcze futurystyka, ale w sektorze zdrowia to praktyczne narzędzie do zastosowania tu i teraz – mówi dyrektor generalny IBM Polska w rozmowie z Magdaleną Lemańską.
Jarosław Szymczuk
Rz: Jaka jest kondycja polskiego IT? PMR prognozuje branży w tym roku kilkuprocentowy wzrost – to dużo czy mało? Co będzie determinować państwa wyniki w najbliższym czasie?
Perspektywa stojąca przed branżą wydaje się optymistyczna, a kierunkiem jej rozwoju są rozwiązania chmurowe i kognitywne – to bardzo silny, główny trend światowy, widoczny także w Polsce. IBM oprócz inwestycji w badania i rozwój w obszarze oprogramowania i urządzeń poczynił duże inwestycje w rozwiązania chmurowe i są to głównie tzw. chmury hybrydowe. Ponieważ bardzo mocno koncentrujemy się na klientach korporacyjnych, znajdujemy rozwiązania, które w zrównoważony sposób łączą potrzeby klienta lokalnego i uzupełniamy je tymi z chmury, czyli z ośrodków obliczeniowych IBM zlokalizowanych na sześciu kontynentach. Jest ich teraz ok. 60, w tym 12 w Europie. Inny główny obszar naszych inwestycji z wydatkami rzędu 6 mld dol. to systemy poznawcze oraz technologia AI – sztucznej inteligencji.
Branża narzeka, że przekładane są teraz w Polsce istotne dla niej przetargi w sektorze publicznym. IBM to dotyka?
Rzeczywiście rynek obserwuje spowolnienie inwestycyjne w obszarze sektora publicznego, ale mocno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta