Rabaty a wyrok w sprawie Intel
Trybunał ani nie stwierdził wadliwości decyzji Komisji, ani nie uznał działań Intelu za dopuszczalne. Orzekł, że działanie sądu było nieprawidłowe. Rabaty stosowane przez dominantów nie muszą więc zawsze być antykonkurencyjne – pisze adwokat.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 6 września br. wydał długo oczekiwany wyrok w sprawie Intel (C 413/14 P). Głośne postępowanie, w którym na producenta mikroprocesorów została nałożona kara finansowa w wysokości ponad miliard euro, nie zostało jednak rozstrzygnięte i będzie miało swój dalszy ciąg przed sądem.
Okoliczności sprawy. Na skutek skargi złożonej przez jednego z uczestników rynku Komisja Europejska przeprowadziła niezapowiedziane kontrole w kilku europejskich siedzibach Intela (m.in. w Niemczech, w Hiszpanii, we Włoszech i w W. Brytanii).
W wyniku przeprowadzonego postępowania Komisja ustaliła dwa rodzaje zachowań Intela względem partnerów handlowych, które w jej ocenie stanowiły przejaw nadużywania pozycji dominującej sprzecznego z unijnym prawem konkurencji: stosowanie rabatów warunkowych oraz „bezpodstawnych ograniczeńˮ mających wykluczyć konkurenta z rynku. Pierwsze zachowanie miało polegać na przyznawaniu rabatów klientom, pod warunkiem że będą zaspokajać oni u spółki Intel całość lub prawie całość swych potrzeb zakupowych. Natomiast drugie sprowadzało się do dokonywania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta