Czy opinia audytora to koszt kwalifikowany
EWIDENCJA | Brak pewności co do końcowych rezultatów prac rozwojowych uzasadnia ich ujmowanie poprzez czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów. Przepisy CIT obowiązujące od początku 2018 roku rozszerzają zakres ulgi B+R. Weronika Król
- Jesteśmy spółką akcyjną, świadczącą usługi marketingu online dla małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. W 2017 r. ponieśliśmy pierwsze koszty związane z automatyzacją prac na naszym portalu internetowym. Zgodnie z uzyskaną interpretacją indywidualną, realizowana przez nas działalność spełnia definicję działalności rozwojowej.
Jak ująć w księgach koszty prac badawczo-rozwojowych? Czy do kosztów kwalifikowanych podlegających uldze można zaliczyć wynagrodzenie audytora zewnętrznego, sporządzającego opinię niezbędną do uzyskania dotacji na planowane prace rozwojowe? – pyta czytelniczka.
Definicja prac badawczych i rozwojowych nie została określona w ustawie o rachunkowości (dalej: uor) ani w krajowych standardach rachunkowości. W celu szczegółowego zidentyfikowania czynności uznanych za prace badawcze i rozwojowe warto sięgnąć do Międzynarodowego Standardu Rachunkowości 38 ,, Wartości niematerialne''. Zgodnie z jego zapisami, sposób ewidencji księgowej nakładów ponoszonych na wytworzenie aktywów niematerialnych we własnym zakresie zależy od sposobu ich zaklasyfikowania. Nakłady poniesione na prace badawcze powinny być ujmowane w kosztach w momencie ich poniesienia. Nakłady poniesione na prace rozwojowe powodują powstanie wartości niematerialnej podlegającej amortyzacji bądź kosztu w momencie ich poniesienia- co zależy od spełnienia kryteriów ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta