Audyt bezpieczeństwa systemów IT pozwala uniknąć wielu kłopotów
NOWE TECHNOLOGIE | Nadal wielu menedżerów nie docenia wagi zagrożeń płynących ze strony hakerów katarzyna kucharczyk
O cyberbezpieczeństwie w naszym kraju mówi się ostatnio bardzo dużo, ale statystyki są bezlitosne i jasno wskazują, że polskie przedsiębiorstwa na zabezpieczenie się przed hakerami wydają zdecydowanie mniej niż ich zagraniczni konkurenci. Nie chodzi tu tylko o konkretne kwoty, ale o odsetek budżetu IT. Takie postępowanie ma wiele przyczyn, a jedną z nich jest niska świadomość menedżerów w kwestii cyberzagrożeń, a przecież przykład płynie z góry.
Gros firm o bezpieczeństwie IT zaczyna myśleć dopiero wtedy, gdy padnie ofiarą pierwszego, bolesnego ataku. Tylko 8 proc. polskich przedsiębiorstw jest w pełni dojrzała pod względem odporności na cyberzagrożenia, to znaczy posiada odpowiednie narzędzia i systemy zabezpieczeń, dedykowany zespół ds. cyberbezpieczeństwa, a pula środków na bezpieczeństwo stanowi co najmniej 10 proc. wartości całego budżetu IT – wynika z badania PwC.
– Kwestia bezpieczeństwa cyfrowego powoli staje się elementem zainteresowania także zarządów firm, chociaż jeszcze nie w takim stopniu, który moglibyśmy ocenić jako zadowalający. Według badania Fortinet z 2017 r., przeprowadzonego wśród działających w Polsce przedsiębiorstw, 47 proc. ankietowanych (osób decyzyjnych w zakresie IT) wskazało, że cyberbezpieczeństwo wciąż nie jest kluczowym priorytetem dla zarządów – mówi Jolanta Malak, regionalna dyrektor Fortinet na Polskę,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta