Jak się bronić przed głodową emeryturą
Po tym jak rząd obniżył wiek emerytalny, większość z nas będzie dostawać świadczenie minimalne. Aby mieć więcej, trzeba będzie dłużej pracować, a także więcej oszczędzać na starość.
Anna Cieślak-Wróblewska
Nawet 70–75 proc. osób urodzonych po 1975 r. może na emeryturze dostawać jedynie gwarantowane świadczenie minimalne – ostrzegają eksperci. W 2017 r. była to grupa zaledwie 3–4 proc. emerytów.
Obecnie minimalne świadczenie sięga ok. 860 zł na rękę. To niewiele, nawet mniej niż minimum socjalne (czyli kwota niezbędna do utrzymania standardu życia na niskim, socjalnym poziomie – dla jednoosobowego gospodarstwa domowego emeryta wynosi ono 1123 zł). – Mówiąc wprost, większość z nas będzie dostawać głodowe emerytury – zaznaczył Andrzej Rzońca, główny ekonomista Platformy Obywatelskiej na debacie emerytalnej zorganizowanej przez Fundację FOR.
Misja niewykonalna?
Jak się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta