Blokują komputer i żądają okupu
Nowe technologie | Co robić, żeby nie stać się ofiarą ataku hakerskiego BArbara Mejssner
Nie tylko firmowe, ale i domowe komputery stają się przedmiotem ataku cyberprzestępców. Jednym z zagrożeń jest tzw. ransomware – program żądający okupu za uruchomienie zablokowanego urządzenia.
Atak ransomware polega na blokowaniu poprzez szyfrowanie dostępu do plików w celu uzyskania okupu.
– Ransomware należy do kategorii ataków masowych, nieukierunkowanych – mówi Leszek Tasiemski, wiceprezes ds. badań i rozwoju w firmie F-Secure. – Oznacza to, że przestępcy nie wybierają ofiar i nie ma dla nich znaczenia, czy zaatakowali dużą korporację, czy domowego użytkownika. Liczy się jedynie uzyskanie okupu. Użytkownicy domowi są zagrożeni w takim samym stopniu, jak firmy i instytucje.
Dla przestępców ważny jest każdy użytkownik, ponieważ liczy się efekt skali. Żądając relatywnie niewielkich płatności od dużej liczby ofiar, osiągają zakładane zyski. A dzięki płatnościom za pomocą bitcoinów lub innej kryptowaluty zachowują anonimowość.
Okup waha się, w przeliczeniu, od kilkuset do kilku tysięcy złotych. W zależności od kraju, przestępcy stosują odpowiedni przelicznik (tzw. Big Mac Index).
Uwaga na załączniki
Przeważnie ransomware rozprzestrzenia się, podszywając się pod fakturę, informację o dostawie zamówionego towaru lub załączone CV. Często znajduje się w załącznikach e-maili ze spamem. Kiedy użytkownik otworzy załącznik,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta