Nie zawsze trzeba ustalać temperaturę referencyjną wyrobów energetycznych
Sposób rozliczania akcyzy od oleju napędowego często może stwarzać problemy. Zdarza się bowiem, że dostawca i nabywca nie mogą porozumieć się co do temperatury tego wyrobu, na podstawie której należy ustalać jego ilość.
Zgodnie z regulacjami ustawy o podatku akcyzowym podstawą opodatkowania wyrobów energetycznych jest ich ilość wyrażona, w zależności od rodzaju wyrobów, w litrach gotowego wyrobu w temperaturze 15 st. C (tzw. temperaturze referencyjnej). Dla celów rozliczania ilości dostarczanych wyrobów energetycznych nie zawsze jest jednak konieczne, aby ilości tych wyrobów były przeliczane z uwzględnieniem ww. temperatury. W rozliczeniach między kontrahentami przeważa ustalanie ilości dostarczanych wyrobów energetycznych w rzeczywistej temperaturze tych wyrobów w chwili dostawy.
Na potrzeby ustalenia, w jakiej sytuacji wyroby energetyczne nie muszą mieć określonej temperatury referencyjnej (ich ilości mogą natomiast być rozliczane z uwzględnieniem rzeczywistej temperatury) można posłużyć się przykładem.
Przykład
Spółka A ma zamiar nabywać olej napędowy (z zapłaconą akcyzą) od spółki B prowadzącej skład podatkowy. Spółka A chciałaby rozliczać ze spółką B ilość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta