Błędna stawka na fakturze to kłopot dla nabywcy
Nawet gdy na dokumencie sprzedaży usługodawca nieprawidłowo wpisał stawkę 23 proc. VAT zamiast zerowej, kupujący ma pełne prawo do odliczenia wykazanego podatku.
Stawka VAT w wysokości zero proc. ma zastosowanie do szczególnych przypadków dostawy towarów i usług. Aby skorzystać z opodatkowania w preferencyjnej wysokości, trzeba spełnić dodatkowe warunki w zakresie udokumentowania danego świadczenia. Dotyczy to m.in. niektórych usług związanych z transportem lotniczym (art. 83 ust. 2 ustawy o VAT) oraz usług transportu międzynarodowego (w przypadku tych świadczeń wskazano konkretne rodzaje dowodów, które usługodawca powinien posiadać – art. 83 ust. 5 ustawy o VAT). Może to wywoływać wątpliwości po stronie podatników, czy w danym przypadku faktycznie mają prawo do zastosowania zerowej stawki. Ponadto, niekiedy usługodawcy (dostawcy) w ogóle nie są świadomi, że mogą stosować stawkę preferencyjną.
W praktyce zdarza się, że usługodawca (dostawca towaru) nieprawidłowo zastosuje podstawową – 23-proc. stawkę VAT. Usługobiorca (nabywca) otrzyma wtedy fakturę z doliczonym podatkiem. W takim przypadku pojawia się pytanie, czy możliwe jest odliczenie podatku naliczonego z takiego dokumentu.
Przykład
Polska spółka A prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną VAT. W ramach tej działalności, nabyła od firmy transportowej (spółki B) świadczenie polegające na transporcie towaru z Ukrainy do Polski. Jest to usługa transportu międzynarodowego, opodatkowana, z zasady, stawką zero proc. (art. 83 ust....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta