Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwsza wojna pisarzy

03 sierpnia 2018 | Rzecz o historii
Kadr z filmu Delberta Manna „Na Zachodzie bez zmian” (1979 r.), ekranizacji powieści Ericha Marii Remarque’a.
źródło: EAST NEWS
Kadr z filmu Delberta Manna „Na Zachodzie bez zmian” (1979 r.), ekranizacji powieści Ericha Marii Remarque’a.
Ernest Hemingway (1899–1961) w czasie I wojny światowej służył jako sanitariusz Czerwonego Krzyża,  co opisał w „Pożegnaniu z bronią”.
źródło: Wikipedia
Ernest Hemingway (1899–1961) w czasie I wojny światowej służył jako sanitariusz Czerwonego Krzyża, co opisał w „Pożegnaniu z bronią”.
J.R.R. Tolkien (1892–1973) na froncie we Francji zaraził się tzw. gorączką okopową, chorobą, która uniemożliwiła mu powrót do oddziału.
źródło: Wikipedia
J.R.R. Tolkien (1892–1973) na froncie we Francji zaraził się tzw. gorączką okopową, chorobą, która uniemożliwiła mu powrót do oddziału.

stracone pokolenie | Ta wojna nie tylko zmieniła polityczny kształt Europy. Stworzyła też własne pokolenie pisarzy. Tylko po to, aby z niepowstrzymaną mocą od razu je zniszczyć. Agnieszka Niemojewska

„Stracone pokolenie" – tego określenia użył Ernest Hemingway w swojej pierwszej powieści „Słońce też wschodzi", wydanej w 1926 r. Przyznawał jednak i wtedy, i wielokrotnie później, że zapożyczył te słowa od Gertrudy Stein, pisarki i intelektualnej przywódczyni środowiska amerykańskich twórców żyjących w Paryżu lat 20. XX wieku. Ona z kolei usłyszała je w warsztacie samochodowym, gdzie oddała do naprawy swoje auto. Właściciel warsztatu, rozsierdzony ignorancją i flegmatycznością swojego młodego pomocnika, miał wykrzyczeć pod jego adresem: „Wy wszyscy jesteście straconym pokoleniem". Stein, opowiadająca o tym zdarzeniu Hemingwayowi, zakończyła tę historię taką samą konkluzją, mając na myśli jego i jego rówieśników o podobnej biografii.

Lost Generation

Nazwa zyskała najpierw aprobatę samych zainteresowanych, a wkrótce potem urosła do rangi kategorii w dziejach literatury współczesnej. W węższym rozumieniu oznacza grupę amerykańskich pisarzy urodzonych w ostatniej dekadzie XIX wieku, którzy jako młodzieńcy walczyli na europejskich frontach w latach I wojny światowej lub stracili tam bliskich, i których twórczość powstająca już po wojnie nosiła silne piętno tych traumatycznych doświadczeń. Do grona tego zaliczani są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11119

Wydanie: 11119

Spis treści
Zamów abonament